20th Jun, 2007

Basın Duyurusu – OWASP Türkiye Aktif Yaşamına Başladı

OWASP (Open Web Application Security Project – www.owasp.org ) ağırlıklı olarak web uygulama güvenliğinin gelişmesi ve yazılımların daha güvenli olması amaçlı herkese açık bir topluluktur. OWASP, web uygulaması güvenliğine dair dokümantasyon, yazılım ve e-posta listeleri gibi ilgili toplulukların faydalanacakları kaynaklar ve iletişim araçları sağlamaktadır. Dünyada yüze yakın yerel şubesi vardır. Bu bölge çalışmalarının amacı, OWASP tarafından üretilen dokümanların tercümelerini sağlamak ve bu bölgelerde web uygulaması ve uygulama güvenliği ile ilgili toplulukları canlı tutmaktır.

İki sene önce açılmış olan OWASP Türkiye (www.owasp.org/index.php/Turkey), 2007’nin başlarında faaliyetlerini hızlandırdı. OWASP Türkiye aynı OWASP gibi tamamen katılıma açık bir organizasyondur.

OWASP Türkiye, OWASP dokümanlarının çevirisi ve web güvenliği ile ilgili yazılımların geliştirilmesine ek olarak Ankara ve İstanbul’da çeşitli toplantılar düzenlemiş ve sunumlar yapmıştır. Bunun yanında OWASP Türkiye e-posta listeleri, sektördeki bir çok profesyonelin web güvenliği ve yazılım güvenliği konusunda bilgi paylaşımında bulunmaları için gerekli iletişimi sağlamış ve bu insanları birleştirmeye başlamıştır.

Web Güvenlik Topluluğu ( www.webguvenligi.org ) OWASP Türkiye yönetimini üstlenen ve OWASP Türkiye ile birlikte Türkiye’de uygulama güvenliği üzerine yayın ve paylaşım yapan bir topluluktur. Web Güvenlik Topluluğu da aynı OWASP gibi tamamen
bağımsız ve açık paylaşıma önem verir.

Web güvenliği ve uygulama güvenliğini Türkiye’de hatırlamak, kurumların daha güvenli yazılımlar geliştirmelerini desteklemek ve Türkiye’de yazılım güvenliği araştırma-geliştirmesine önayak olmak OWASP Türkiye ve Web Güvenlik Topluluğu’nun en önemli amaçları arasındadır. Bu tip bir girişimin Türkiye’de öncülüğünü yapmanın gururunu duyuyor ve bu organizasyonun tüm ilgili kurumlara faydalı olmasını umuyoruz.

İletişim Adresleri :

OWASP Türkiye : www.owasp.org/index.php/Turkey
Web Güvenlik Topluluğu : www.webguvenligi.org

Responses

merhaba,
işe yarayacak gibi gözüküyor. tebrikler.

iyi çalışmalar.

Leave a response

Your response:

Categories