OWASP-TR ve WGT

Bünyamin Demir Emin İslam Tatlı Onur Karasalihoğlu
bunyamin~owasp.org emin.tatli~owasp.org onurkarasalihoglu~gmail.com
Adil Hafa
Süleyman Petek
Fatih Ersınadım
adilhafa~gmail.com suleymanpetek~yahoo.com fatihersinadim~gmail.com


OWASP – Türkiye

OWASP, Open Web Application Security Project’nin kısaltılmış halidir. Açık web uygulama güvenliği projesi anlamına gelen OWASP, güvensiz yazılımların oluşturduğu problemlere karşı mücadele etmek için kurulmuş bir topluluktur. OWASP’ın tüm araçları, dokümanları, listeleri, ve bölümleri ücretsiz olarak her yazılım güvenliği çalışanı ve meraklısına sunulmuştur.

OWASP hiç bir teknoloji şirketine bağlı olmayıp OWASP topluluğun ihtiyaçlarını karşılamak için kurulmuştur.

OWASP-Turkey ise topluluğun “chapter” kavramından doğmaktadır. OWASP topluluğun her ülkede bir veya birden fazla temsilciliği bulunmaktadır. Bu temsilcilikler ve temsilciler “chapter meeting” olarak adlandırılan web uygulama güvenliği sohbetlerini gerçekleştirirler. Bunlar kimi zaman konferans, sunum, seminer de olabilir. Chapter meeting’lerin amacı, web güvenliği ile ilgilenen, merak duyan ve aynı ülkede bulunan kişilerin buluşup, uygulama güvenliği üzerine tartışmalarıdır.

OWASP ve OWASPTR ile alakalı bir sunuma buradan ulaşabilirsiniz.

Katılım

OWASP-TR ve WGT’ye katılım şu şekillerde gerçekleştirilebilir; mevcut projelere yardım ederek, yeni web/yazılım güvenliği projeleri geliştirerek, belge veya çeviri yazarak, etkinliklere ve/veya buluşmalara katılarak. Samimi bir şekilde; çaba harcayarak ve etkin web/yazılım güvenliğinin ülkemizde gelişmesinde rol oynayan herkese WGT ve OWASP-TR’nin kapıları sonuna kadar açıktır.

Bilgi için: bilgi at webguvenligi dot org

Topluluğun e-posta listesine buradan ulaşabilir ve katılabilirsiniz.

Web Güvenlik Topluluğu

Topluluğu anlatan anlatan bir broşüre buradan ulaşabilir ve dağıtabilirsiniz.

* WGT; Ekibi, aktif kullanıcıları ve ziyaretçileri ile bir ailedir.

* WGT hem Ekip üyelerinin hem de aktif ziyaretçilerinin bilgi paylaşımı konusunda “Paylaşıldıkça artar” sözünü benimsemiş olması gerekir.

* WGT ekibi, kendisinin ve aktif üyelerinin güvenlik açıkları konusunda etik davranmalarını bekler. Web uygulamalarında bulunan açıkların zarar vermek maksadıyla kullanmak yerine, bunların çözümlerinin bulup, gerekli önlemleri aldıktan sonra çözümü ile birlikte dağıtılmasını tercih eder.

* WGT ekibi OWASP-Turkey Chapter yönetimini üstlenir ve bunun gereklerini yerine getirir.

* E-mail listelerine, genel ahlak ve etik kurallarına aykırı emailler atılamaz. Listelere atılan bir e-posta, yalnızca e-posta sahibini bağlar. Kurallara uymayanların listeden atılması durumunda ilgili kişiler hiçbir hak iddia edemez.

Teşekkürler

Onur Yılmaz, Ferruh Mavituna, Sertan Kolat, Mesut Timur ve Oğuzhan Topgül’e değerli katkılarından dolayı çok teşekkür ederiz.